:: دوره 17، شماره 2 - ( 12-1387 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 33-41 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه میانگین آستانه‏های حاصل از آزمون پاسخ‏های پایدار شنوایی در بزرگسالان مبتلا به وزوز ذهنی ایدیوپاتیک و افراد هنجار در فرکانس‏های مدولاسیون 20 و 40 هرتز
زهرا قاسم احمد1، سعید فراهانی2، سعید محمودیان3، سقراط فقیه زاده4
1- کارشناس ارشد شنوایی شناسی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
2- گروه شنوایی شناسی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات گوش، گلو، بینی و جراحی سر و گردن، دانشگاه علوم پزشکی ایران، ایران
4- گروه آمار زیستی دانشگاه تربیت مدرس، ایران
چکیده:   (24606 مشاهده)
زمینه و هدف: وزوز اختلالی است که علی‏رغم شیوع گسترده آن هنوز اطلاع دقیقی از منشأ آن در دست نیست. هدف از این مطالعه اندازه‏گیری و مقایسه میانگین آستانه پاسخ‏های پایدار شنوایی در دو مدولاسیون 20 و 40 هرتز در بیماران دچار وزوز ذهنی ایدیوپاتیک و افراد هنجار است تا به بررسی جایگاه وزوز در این بیماران پرداخته شود.
روش بررسی: این مطالعه تحلیلی و به شیوه مورد ـ شاهد روی 19 فرد دچار وزوز ذهنی ایدیوپاتیک و 24 فرد هنجار در محدوده سنی 40-18 ساله انجام شد. کلیه بیماران از نظر نداشتن هر نوع بیماری زمینه‏ساز وزوز و سلامت سیستم شنوایی بررسی شدند و سپس با مدولاسیون‏های20 و40 هرتز تحت آزمون پاسخ‏های پایدار شنوایی قرار گرفتند. افراد گروه مورد، از بیماران مبتلا به وزوز مراجعه‏کننده به بیمارستان حضرت رسول اکرم انتخاب شدند.
یافته‏ها: میانگین آستانه پاسخ‏های پایدار شنوایی در مدولاسیون 40 هرتز در دو گروه مورد و شاهد اختلاف معنی‏دار داشت(p<0/05) ولی در مدولاسیون 20 هرتز معنی‏دار نبود. این شرایط در هر دو حالت میانگین‏گیری دو گوش و تفکیک گوش‏ها صادق بود.
نتیجه‏گیری: به‏نظر می‏رسد منشأ پاسخ‏های 40 هرتز‘ قشر اولیه شنوایی و نواحی مغز میانی و زیرقشری‘ در این بیماران درگیر باشد؛ یا حداقل منشأ وزوز این افراد به نوعی با عملکرد غیرطبیعی در نواحی فوق مرتبط است. هر چند در زمینه پاسخ‏های 20 هرتز هنوز بررسی‏های بیشتری مورد نیاز است.

واژه‌های کلیدی: پاسخ‏های پایدار شنوایی، وزوز ذهنی ایدیوپاتیک، مدولاسیون 20 هرتز، مدولاسیون 40 هرتز، مسیر عصبی شنوایی
متن کامل [PDF 173 kb]   (2019 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۷/۶/۲۹ | پذیرش: ۱۳۸۷/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 2 - ( 12-1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها