:: دوره 17، شماره 1 - ( 8-1387 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 1-10 برگشت به فهرست نسخه ها
ساخت جاذب‏های صوتی فرکانس‏های پایین و میانی بر پایه بازیافت ترکیبی پلی‏اتیلن ترفتالات و پلی‏استایرن
زین العابدین قنبرزاده علمداری1، علی خوانین1، مهرداد کوکبی2
1- گروه بهداشت حرفه ای و محیط، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، ایران
2- گروه مهندسی پلیمر، دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه تربیت مدرس، ایران
چکیده:   (6323 مشاهده)
زمینه و هدف: آلودگی صوتی عامل اصلی بروز کاهش شنوایی شغلی در صنایع محسوب می‏گردد. بنابر گزارش‏های سازمان بهداشت جهانی، در بسیاری از نقاط جهان نیروهای کاری در تماس با تراز صدای بیش از  dBA90-85 می‏باشند. هدف از این تحقیق ساخت جاذب­های صوتی بر پایه بازیافت ترکیبی پلی‏اتیلن ترفتالات و پلی‏استایرن جهت کنترل آلودگی صوتی به روشی اقتصادی می‏باشد.
روش بررسی: نمونه‏های جاذب صوتی از پلیمرهای پلی‏اتیلن ترفتالات و پلی‏استایرن با درصد وزنی مساوی و همچنین از الیاف پلی‏استر  و با بکارگیری رزین‏های بر پایه پلی‏وینیل‏استات در ضخامت‏های 5 و 10 سانتی‏متر ساخته شد. سپس توسط سیستم آکوستیک امپدانس تیوب میزان درصد ضریب جذب صوتی تعیین گردید و با پشم سنگ مقایسه گردید. 
یافته‏ها: میزان میانگین درصد ضریب جذب صوت در نمونه‏های با مش‏بندی 1 تا 5 میلی‏متر و با ضخامت 10 سانتی‏متر در فرکانس‏های 50 الی 630 و 1250 و 1600 هرتز نسبت به نمونه‏های با مش‏بندی 6 تا 20 میلی‏متر بیشتر بود(p<0/05). مقادیر میانگین نمونه‏های ساخته شده با میانگین درصد جذب پشم سنگ نیز اختلاف معنی‏ًداری داشت(p=0/005).
نتیجه‏گیری: استفاده از جاذب‏های پلیمری بر پایه بازیافت به دلیل مقرون به صرفه بودن و پیشگیری برخی از بیماری‏های کار می‏تواند نقش بسیار مهمی را در اقتصاد ملی ایفا نماید.

واژه‌های کلیدی: بازیافت پلاستیک‏ها، جاذب‏های صوتی، فرکانس‏های پایین و میانی، پلی‏اتیلن ترفتالات، پلی‏استایرن
متن کامل [PDF 273 kb]   (5013 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۶/۱۲/۱۲ | پذیرش: ۱۳۸۷/۴/۸ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 1 - ( 8-1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها