:: دوره 16، شماره 1 - ( 2-1386 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 47-52 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عملکرد شنوایی مرکزی در افراد لکنتی با استفاده از آزمون‏های اختلاف سطح پوشش و شناسایی جملات ساختگی
افسانه رجب، نریمان رهبر1، جمشید پورقریب، حمید حقانی
چکیده:   (6581 مشاهده)
زمینه و هدف: شواهدی وجود دارند که نشان می‏دهند بین لکنت و اختلالات پردازش شنوایی نوعی ارتباط وجود دارد و هرگونه اختلال در عملکرد شنوایی مرکزی دست کم می‏تواند یکی از علل به وجود آمدن ناروانی گفتار باشد. حتی با استفاده از روش‏های تصویربرداری تشدید مغناطیسی و دیگر آزمونهای الکتروفیزیولوژیک تا کنون هیچ گونه پاسخ قطعی در این مورد ارائه نشده است. در این پژوهش با استفاده از آزمون اختلاف سطح پوشش و آزمون شناسایی جملات ساختگی به بررسی و مقایسه عملکرد شنوایی مرکزی افراد لکنتی و گروه هنجار پرداخته شده است.
روش بررسی: این پژوهش به روش تحلیلی- مقطعی روی 15 فرد لکنتی و 15 فرد هنجار مرد با محدوده سنی16تا40 سال با میانگین سنی 78/26 انجام شد. آزمون اختلاف سطح پوشش و آزمون شناسایی جملات ساختگی با پیام رقابتی همانسویی و دگرسویی در هر دو گروه مورد ارزیابی و مقایسه قرارگرفت.
یافته‏ها: یافته‏های بدست آمده کاهش میانگین اختلاف سطح پوشش در افراد لکنتی در مقایسه با افراد گروه کنترل را نشان داد ولی تفاوت از لحاظ آماری معنی‏دار نبود. در آزمون شناسایی جملات ساختگی تنها با پیام رقابتی همانسویی در سطوح 20- و 10- دسی‏بل تفاوت معنی‏دار در گوش راست افراد لکنتی مشاهده گردید.
نتیجه‏گیری: یافته‏های این پژوهش با سایر پژوهش‏های مشابه مطابقت دارد و الگوی یافته‏ها احتمالاً به اختلال عملکردی جزئی در ساقه مغز برخی افراد لکنتی اشاره دارد.

واژه‌های کلیدی: لکنت، آزمون شناسایی جملات ساختگی، آزمون اختلاف سطح پوشش، پردازش شنوایی مرکزی
متن کامل [PDF 197 kb]   (1734 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۶/۴/۲۳ | پذیرش: ۱۳۸۶/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 1 - ( 2-1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها