:: دوره 14، شماره 2 - ( 11-1384 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 51-55 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیرات افزایش سرعت تحریک بر زمان نهفتگی امواج پاسخ‏های برانگیخته شنوایی درسالمندان دارای شنوایی‌ هنجار
معصومه روز بهانی1، محسن احدی
چکیده:   (7022 مشاهده)
زمینه و هدف: با افزایش سن، تغییراتی در هر دو بخش محیطی و مرکزی شنوایی رخ می‌دهد. هدف از انجام این بررسی تأثیر افزایش سرعت تحریک بر زمان نهفتگی امواج پاسخ‏های برانگیخته شنوایی ساقه مغز در سالمندان دارای شنوایی هنجار است.
روش بررسی : در این مطالعه مقطعی، آزمون پاسخ های برانگیخته شنوایی با استفاده از کلیک روی20 فرد جوان با میانگین سنی 8/20 و 10 فرد سالمند با میانگین سنی 4/66 سال انجام شد و نتایج آزمون های مختلف با افزایش تعداد دفعات ارائه محرک، با یکدیگر مقایسه گردید.
یافته‏ ها: با افزایش سرعت تحریک، زمان نهفتگی امواج اندکی طولانی تر می‌شود که این افزایش در سالمندان بیشتر است. زمان نهفتگی بین موجیI-V نیز تا حدی افزایش یافت اما بین دو گروه سنی، تفاوت قابل ملاحظه ای مشاهده نگردید .البته در افزایش نهفتگی بین موجیIII-V اختلاف معنی دار آماری در تغییرات نهفتگی بین موجی سالمندان نسبت به جوانان وجود داشت.
نتیجه گیری: تکنیک افزایش سرعت تحریک، روشی مناسب برای تشخیص و تأیید ضایعات رتروکوکلئراست اما قبل ازآن باید مقادیر هنجار درگروه‌های سنی مختلف برای هرکلینیک ‌وجود داشته باشد تا بتوان با توجه به آنها، تغییرات خارج از محدوده هنجار را به عنوان احتمال وجود ضایعه مطرح نمود.

واژه‌های کلیدی: پاسخ‏های برانگیخته شنوایی ساقه مغز، سیستم شنوایی مرکزی، سالمندی
متن کامل [PDF 138 kb]   (1675 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۴/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۸۴/۸/۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 2 - ( 11-1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها