:: دوره 22، شماره 4 - ( 10-1392 ) ::
جلد 22 شماره 4 صفحات 108-114 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی گسیل‏های صوتی زودگذر با ارائه نویز دگرسویی در بیماران مبتلا به وزوز با شنوایی هنجار
هلناز مکریان1، عبدالرضا شیبانی‏زاده1، سعید فراهانی1، شهره جلایی2، هما آرین‏نهاد1
1- گروه شنوایی‏شناسی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
2- گروه آمار زیستی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
چکیده:   (6820 مشاهده)

زمینه و هدف: اطلاعات موجود در مورد علت‏شناسی وزوز ذهنی راضی‏کننده نیست. یکی از فرضیات در مورد علت ایجاد وزوز در افراد با شنوایی هنجار که طی دهۀ اخیر مورد توجه فراوانی قرار گرفته است اختلال در سیستم وابران شنوایی به‏ویژه مسیر زیتونی حلزونی میانی است، هدف از این مطالعه بررسی احتمال درگیری سیستم وابران شنوایی در افراد مبتلا به وزوز مزمن که شنوایی هنجار داشتند و بررسی رایطۀ شدت وزوز با میزان مهار بود.

روش بررسی: این پژوهش روی ۲۰ فرد بزرگسال مبتلا به وزوز و دارای شنوایی هنجار در محدودۀ سنی ۲۰ تا ۴۵ سال و ۲۰ فرد هنجار با شرایط سنی و جنسیتی مشابه در کلینیک شنوایی‏شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد. برای هر فرد آزمون گسیل صوتی گذرا در غیاب و در حضور نویز سفید با شدت ۵۵ و ۶۵ دسی‏بل انجام شد.

یافته‏ها: تفاوت معنی‎داری بین میانگین دامنۀ گسیل صوتی مهار شده در گوش افراد هنجار و مبتلا به وزوز وجود داشت(۰۰۱/۰=p) اما بین شدت وزوز و میزان مهار گسیل صوتی گذرا در هر دو حالت ارائۀ نویز دگرسویی(۳/۰=p) و در غیاب آن(۶/۰=p) همبستگی وجود نداشت.

نتیجه‏گیری: طبق نتایج پژوهش حاضر دامنۀ گسیل صوتی گذرا با ارائۀ نویز دگرسویی در گروه هنجار به میزان قابل توجهی کاهش یافت در حالیکه در افراد مبتلا به وزوز این کاهش بسیار کمتر بود.

واژه‌های کلیدی: وزوز ذهنی، شنوایی هنجار، مهار دگرسویی، گسیل صوتی
متن کامل [PDF 126 kb]   |   متن کامل (HTML)   (1587 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱۱/۷ | انتشار: ۱۳۹۲/۹/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 4 - ( 10-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها