:: دوره 19، شماره 2 - ( 3-1389 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 73-81 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسۀ روش‏های دارودرمانی و صوت‏درمانی در بیماران مبتلا به لارنژیت ناشی از برگشت اسید معده با تکیه بر ویژگی‏های صوتی‏ـ‏حنجره‏ای
عباس دهستانی اردکانی1، فرهاد ترابی­نژاد1، زهرا آقارسولی1، فرزاد ایزدی2، محمدرضا کیهانی3
1- گروه گفتاردرمانی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- گروه گوش و گلو و بینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
3- گروه آمار، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (6754 مشاهده)
زمینه و هدف: لارنژیت ناشی از برگشت اسید معده در بیماران صوت، بسیار شایع است. امروزه برای درمان این اختلال از دارودرمانی استفاده می­کنند که کارایی لازم را ندارد. هدف از  این پژوهش، بررسی ویژگی­های صوتی­ـ­حنجره­ای بیماران مبتلا به لارنژیت نابام قبل و بعد از درمان به روش صوت­درمانی یا دارودرمانی و بررسی کارایی هریک از این روش­ها است.
روش بررسی: شانزده بیمار مبتلا به لارنژیت ناشی از برگشت اسید معده در این پژوهش گذشته­نگر و غیرمداخله­ای بررسی شدند. برای پنج مورد صوت­درمانی کامل، برای دو نفر صوت­درمانی ناقص و برای نه نفر دارودرمانی انجام شد. وضعیت ادراکی صوت بیماران توسط آسیب­شناس گفتار و زبان و شدت اختلال براساس ویژگی­های صوتی و حنجره­ای در قبل و بعد از دزمان محاسبه شد.
یافته­ها: شدت اختلال 80 درصد از بیماران و وضعیت ادراکی صوت 100 درصد از آنها در صوت­درمانی کامل در وضعیت طبیعی قرار گرفت. شدت اختلال 44 درصد از بیماران و وضعیت ادراکی صوت 66 درصد از آنها در دارودرمانی در وضعیت طبیعی قرار گرفت. کاهش شدت اختلال بعد از درمان در صوت­درمانی کامل(p=0/039) و دارودرمانی(p=0/017) از لحاظ آماری معنی­دار بود.
نتیجه­گیری: اغلب ویژگی­های صوتی و حنجره­ای بعد از درمان در بیماران در وضعیت هنجار قرار گرفت. براساس داده­های آماری، صوت­درمانی کامل نیز مانند دارودرمانی در بهبود ویژگی­های صوتی و حنجره­ای بیماران کارایی دارد.

واژه‌های کلیدی: لارنژیت ناشی از برگشت اسید معده، صوت‏درمانی، دارودرمانی، ویژگی‏های صوتی و حنجره‏ای
متن کامل [PDF 256 kb]   (2426 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۸/۷/۲۹ | پذیرش: ۱۳۸۹/۱/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( 3-1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها