:: دوره 16، شماره 1 - ( 2-1386 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 25-35 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کاهش نویز در سیگنال گسیل‏های صوتی برانگیخته گذرای گوش با استفاده از توابع پایه مناسب موجک
حبیب علیزاده دیزجی، محمد جواد  ابوالحسنی1، علیرضا احمدیان، یوسف سلیم پور
چکیده:   (8394 مشاهده)
زمینه و هدف: تطبیق یک تابع پایه موجک بهینه به گروهی از سیگنال‏ها و کاربرد آن در آنالیز چند تفکیکی سیگنال‏ها با استفاده از آنالیز موجک می‏تواند نقش مؤثری در کاهش نویز و فشرده سازی سیگنال‏های مربوطه داشته باشد. با توجه به اینکه سیگنال گسیل‏های صوتی برانگیخته گذرا با نویز آلوده می‏شوند، در این مقاله سعی شده است با استفاده از الگوریتم‏های تطبیقی، تابع پایه موجک متعامد بهینه‏ای برای سیگنال‏های گسیل صوتی برانگیخته گذرا با استفاده از منحنی کوک شنوایی طراحی شود تا بتوان نویز را با دقت بیشتری در این سیگنال‏ها حذف کرد.
روش بررسی: از آنجایی که سیستم شنوایی انسان مانند موجک عمل می‏کند، تطبیق تابع موجک روی منحنی‏های کوک شنوایی صورت گرفت. عمل تطبیق در دو مرحله به صورت جداگانه بر روی اندازه و فاز طیف انجام شد. تابع مقیاس از موجک پایۀ تطبیقی محاسبه گردید و با کمک این توابع برای بانک فیلتری و آنالیز و ترکیب سیگنال گسیل‏های صوتی بر انگیخته، فیلترهای پایین‏گذر و بالاگذر طراحی شدند. اثرات نویز در مرحله ترکیب سیگنال با استفاده از پنجره­های زمانی کاهش داده شده است.
یافته‏ها: آنالیز انجام شده  بهبود در بازسازی سیگنال نسبت به آنالیز موجک بر پایه تابع پایه Coiflet5 را نشان می‏دهد، با اعمال الگوریتم کاهش نویز طراحی شده بر اساس پنجره‏های زمانی می‏توان نسبت سیگنال به نویز را تا 7 دسی‏بل بهبود داد.
نتیجه گیری: موجک حاصل از این الگوریتم بسیار شبیه به موجک‏های دو تعامدی می‏باشند. از این رو، با تطبیق موجک دو تعامدی با منحنی کوک فرکانسی و استفاده از آنالیز بسته‏ای موجک، آنالیز اجزاء زمانی- فرکانسی سیگنال گسیل‏های صوتی با دقت بیشتری امکانپذیر می­گردد.

واژه‌های کلیدی: گسیل‏های صوتی برانگیخته گذرا، منحنی‏های کوک شنوایی، تابع پایه موجک تطبیقی، آنالیز چند تفکیکی، پنجره زمانی، کاهش نویز
متن کامل [PDF 467 kb]   (1859 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1385/11/19 | پذیرش: 1386/7/16 | انتشار: 1392/7/15


XML   English Abstract   Print



دوره 16، شماره 1 - ( 2-1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها