:: دوره 7، شماره 1 و 2 - ( 2-1378 ) ::
جلد 7 شماره 1 و 2 صفحات 94-97 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شنوایی تعدادی از مجروحین استان همدان در سال 1375-76
فرانک امامی
چکیده:   (7403 مشاهده)

مقدمه: عوامل آندوژنیک و اگزوژنیک متعددی موجودند که موجب تفاوت استعداد آسیب‏پذیری افراد در مقابل صدای رسیده به حلزون می‏شوند. به‏طور مثال خصوصیات گوش خارجی و میانی افراد، عواملی که بر انتقال اکسیژن مؤثرند، میزان اکسیژنی که حلزون دریافت می‏کند، رنگ پوست، بیماری‏های فردی، موقعیت ذهنی یا میزان توجه افراد به سر و صدا، مدت زمان قرارگیری در معرض نویز و شدت آن، هیجانات شنوایی قبلی، سن فرد و در مطالعۀ حاضر ما اثر عوامل مختلف آندوژنیک و اگزوژینک بر میزان افت شنوایی دائم یا موقت حاصل از نویز و ضربه صوتی را در سربازان قدیمی در همدان مورد بررسی قرار دادیم.
نتایج: بر طبق این مطالعه مشخص شد:-‏ سربازان قدیمی مبتلا وزوز گوش بیش از سایر بیماران فاقد وزوز، به افت شنوایی دچار می‏شوند.- قرارگیری طولانی مدت در معرض نویز محیط جنگ و شدت بالای صدا به بدتر شدن وضعیت شنوایی در سربازانی که بیشتر در جنگ حضور داشته‏اند، منتهی می‏گردد.- میزان افت شنوایی در افراد دچار عفونت‏های گوش میانی یا اوتیت میانی و یا افراد دارای سابقه فامیلی افت شنوایی بیش از افراد فاقد موارد مذکور بود.

بحث و نتیجه‏گیری: یافته‏های حاصل از این مطالعه نشان می‏دهد عوامل مختلف پاتوژنیک و غیرپاتوژنیک بر میزان افت شنوایی حاصل از نویز تأثیر می‏گذارد. این یافته‏ها در تأیید سایر مطالعات صورت گرفته در این زمینه است.

واژه‌های کلیدی: افت شنوایی ناشی از نویز، عوامل آندوژنیک، عوامل اگزوژنیک، حساسیت فردی کهنه سرباز
متن کامل [PDF 358 kb]   (1844 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
انتشار: 1392/6/4


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 و 2 - ( 2-1378 ) برگشت به فهرست نسخه ها