:: دوره 20، شماره 1 - ( 1-1390 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 107-115 برگشت به فهرست نسخه ها
پیشگیری از آسیب سلول‏های مویی شنوایی ناشی از مواجهه هم‏زمان با صدا و مونوکسیدکربن در خرگوش
اکرم پوربخت
گروه شنوایی‏شناسی، دانشکده توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران
چکیده:   (6666 مشاهده)
زمینه و هدف: داروی ان استیل سیستئین، پیش‏ماده گلوتاتیون، آنتی‏اکسیدان داخل سلولی و خنثی‏کننده رادیکال‏های آزاد است که اثر حفاظتی آن بر ضد آسیب ناشی از صدا قبلاً گزارش شده است. در صنعت افراد زیادی در معرض هم‏زمان صدا و آلاینده‏های شیمیایی از جمله مونوکسیدکربن قرار دارند. از این رو در این مطالعه نقش حفاظتی ان استیل سیستئین در پیشگیری از آسیب ناشی از مواجهه هم‏زمان صدا و مونوکسیدکربن در حیوانات بررسی شد.
روش بررسی: تعداد 12 خرگوش برای 5 روز و هر روز 8 ساعت در معرض صدا با پهنای باند وسیع و شدت 100 دسی‏بل SPL و هم‏زمان در معرض گاز مونوکسیدکربن قرار گرفتند. گروه شاهد و آزمون یک ساعت قبل از مواجهه به‏ترتیب سرم نمکی و ان استیل سیستئین 325 میلی‏گرم هر کیلو وزن بدن دریافت کردند. اثر حفاظتی ان استیل سیستئین، 3 هفته بعد از مواجهه با بررسی بافت‏شناسی ارزیابی شد.
یافته‏ها: در گروه شاهد، مواجهه هم‏زمان صدا و مونوکسیدکربن آسیب قابل توجهی در سلول‏های مویی خارجی ایجاد کرده بود، اما سلول‏های مویی داخلی و سلول‏های ستونی تغییر شکل خاصی نشان نمی‏دادند. در گروه آزمون، ان استیل سیستئین توانست به‏طور قابل توجهی سلول‏های مویی خارجی را حفظ کند.
نتیجه‏گیری: نتایج این مطالعه نشان می‏دهد که داروی ان استیل سیستئین می‏تواند از آسیب سلول‏های مویی ناشی از مواجهه هم‏زمان با صدا و مونوکسیدکربن جلوگیری کند.

واژه‌های کلیدی: ان استیل سیستئین، کم‏شنوایی ناشی از صدا، مونوکسیدکربن، سلول مویی، بافت‏شناسی
متن کامل [PDF 1219 kb]   (2755 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۹/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۸۹/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۲۲


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 1 - ( 1-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها