شنوایی شناسی - دانشگاه علوم پزشکی تهران- راهنمای نگارش مقاله
راهنمای نویسندگان

حذف تصاویر و رنگ‌ها

شنوایی شناسی نشریه رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حمایت انجمن علمی شنوایی­شناسی ایران است که مقاله­های بالینی و علوم پایه دستگاه شنوایی و تعادل و علوم وابسته را به زبان فارسی ـ انگلیسی به چاپ می‏رساند. هدف از انتشار آن بالابردن سطح دانش شنوایی­شناسان، آسیب­شناسان گفتار و زبان، متخصصان گوش، گلو و بینی، مغز و اعصاب، کودکان و زبانشناسان در زمینه شنوایی و تعادل، حفاظت شنوایی و توانبخشی مبتلایان به آسیب­های شنوایی و تعادلی به­ویژه در موارد بومی ایران است.

از نویسندگان محترمی که مایل هستند مقاله آنها چاپ شود خواهشمند است نکات زیر را رعایت نمایند:

1. مجله از دریافت مقالاتی که همزمان به مجله­های دیگر ارسال شده باشد یا بطور کامل و یا بخشی از آن قبلاً در مجله­ها یا نشریه­های دیگر چاپ شده است معذور است .

2. مقالات قابل قبول عبارتند از: مقاله پژوهشی ( Research Article ) ، مروری (Review Article) ، گزارش مورد و (Case Report) نامه به سردبیر. مجله از پذیرش مقالات ترجمه معذور می­باشد.

3. مقالات مروری که شامل بررسی کلی یک موضوع جدید علمی می­باشد صرفاً از نویسندگانی پذیرفته می­شود که تسلط کافی و سابقه­ی طولانی در مورد موضوع خاص را دارند که با ارجاع به تعداد قابل قبولی از مقالات منتشر شده­ی ایشان پذیرفته می­شود.

4. مقالات گزارش مورد باید تا حد امکان از نوادر علوم شنوایی و تعادل و علوم وابسته یا عوارض بسیار کمیاب بیماری­های شایع باشد. ضمناً اطلاعات هویتی بیماران نباید در نوشته‌ها و عکس­ها منعکس شود مگر آنکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد که در آن صورت بیمار یا بستگان او رضایت­نامه آگاهانه بصورت کتبی امضاء نمایند.

5. با در نظر گرفتن این اصل که انجام تحقیق مستلزم کار گروهی است باید با دقت کامل نسبت به درج نام و نام خانوادگی محققان به ترتیب سهم مشارکت اقدام گردد. مسئولیت حقوقی عدم درج نام و نام خانوادگی سایر محققان در مقالات بر عهده نویسنده مسئول می­باشد .

6. مقاله با نرم افزار Word-2003 ، فونت B Mitra و اندازه 13 تهیه شود.

7. مقالات ارسالی در صورتی پذیرفته می­شوند که کدهای حفاظت آزمودنی انسانی در پژوهش‏های علوم پزشکی و راهنمای اخلاقی پژوهش بر حیوانات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رعایت شده باشد. نویسندگان باید در مقاله خود قید نمایند که روش پژوهش آنها منطبق با این موارد فوق صورت گرفته و کمیته اخلاق مؤسسۀ مربوط تأیید نموده است .

8. در صفحه عنوان (اول) مقاله باید: عنوان گویا، نام و نام خانوادگی نویسندگان، رتبه علمی و عنوان دانشگاهی، نام مرکز یا سازمانی که تحقیق در آن انجام شده، عنوان کوتاه برای تکرار در سرصفحه مقاله، تاریخ ارسال و نشانی دقیق به همراه شماره تلفن تماس و پست الکترونیکی به فارسی و انگلیسی ذکر گردد .

9. چکیده فارسی و انگلیسی حداکثر در 250 کلمه باشد و قسمت­های زیر را دارا باشد:

الف) مقاله پژوهشی: زمینه و هدف ـ روش بررسی ـ یافته­ها ـ نتیجه­گیری

مقاله مروری: زمینه و هدف ـ یافته‏های اخیر ـ نتیجه­گیری

گزارش مورد: زمینه ـ مورد ـ نتیجه­گیری

ب) سه تا شش واژه کلیدی (فارسی و انگلیسی) که در MeSH موجود باشند.

10. بخش­های متن اصلی به­ترتیب زیر تنظیم گردد:

مقاله پژوهشی: مقدمه ـ روش بررسی ـ یافته­ها ـ بحث ـ نتیجه­گیری ـ سپاسگزاری ـ منابع ـ جدول­ها، تصاویر و نمودارها

مقاله مروری: مقدمه ـ تیترهای فرعی ـ بحث ـ نتیجه­گیری ـ سپاسگزاری ـ منابع ـ جدول­ها، تصاویر و نمودارها

مقاله گزارش مورد: مقدمه ـ معرفی مورد ـ بحث ـ نتیجه­گیری ـ سپاسگزاری ـ منابع ـ تصاویر

11. معادل­های انگلیسی اصطلاحات به‏کار رفته در متن نگاشته شود.

12. روش نگارش مقالات در این مجله بر مبنای اصول نگارش مقالات زیست پزشکی و براساس مصوبه کمیته بین­المللی سردبیران مجلات علوم پزشکی مصوب ونکوور کانادا می­باشد.

13. منابع مورد استفاده به ترتیب ورود به متن شماره­گذاری شوند. تعداد منابع ذکر شده با منابع استفاده شده در متن باید یکسان باشد.

منابع بر اساس دستورالعمل ونکوور به شرح زیر تنظیم گردد:

  ¾  کتاب:

الف )تا شش نویسنده:

نام خانوادگی حرف اول نام. عنوان کتاب. شماره چاپ. محل نشر: ناشر؛ سال . (نام نویسندگان با علامت کاما از یکدیگر جدا می­شوند)

Gelfand SA. Essential of audiology. 2nd ed. New York: Thieme; 2001.

ب) بیش از شش نویسنده:

بعد از نویسنده ششم علامت کاما و بعد et al. می­آید. بقیه اطلاعات کتابشناسی به صورت فوق تنظیم می­گردد.

ج) فصلی از کتاب:

نام خانوادگی حرف اول نام نویسندگان فصل. عنوان فصل. در: نام خانوادگی حرف اول نام ادیتورها، کلمه editor . عنوان کتاب. شماره چاپ. محل نشر: ناشر؛ سال. صفحه. شماره صفحات.

Shepard NT, Telian SA. Evaluation of balance system function. In: Katz J, editor. Handbook of clinical audiology. 4th ed. Baltimore: Williams & Wilkins; 1994.p. 438-42.

 

  ¾ مجله:

الف) تا شش نویسنده:

نام خانوادگی حرف اول نام. عنوان مقاله. عنوان مجله. سال؛ دوره (شماره): شماره صفحات. (نام نویسندگان با علامت کاما از یکدیگر جدا می­شوند)

Chaudhari L, Tandon OP, Vaney N, Agarwal N. Auditory evoked responses in gestational diabetics. Indian J Physiol Pharmacol . 2003;47(1):75-80.

ب) بیش از شش نویسنده:

بعد از نویسنده ششم علامت کاما و سپس et al. می­آید. بقیه­ی اطلاعات کتابشناسی به صورت فوق تنظیم می­گردد.

Berlin CI, Bordelon J, Jhon PS, Wilensky D, Hurley A, Kluka E, et al. Reversing click polarity may uncover auditory neuropathy in infants. Ear Hear. 1998;19(1):37-47.

 

14. مقالات باید به زبان فارسی روان و با رعایت اصول نگارش مورد قبول این نشریه نوشته شود و از به­کارگیری کلمات خارجی که معادل مناسبی در زبان فارسی دارند اجتناب شود .

15. در عنوان و چکیده­ی فارسی از اختصار انگلیسی استفاده نشود. در متن مقاله در اولین جایی که اختصار انگلیسی به­کار رفته است داخل پرانتز عبارت کامل انگلیسی ذکر گردد. به­طور مثال: پاسخ­های برانگیخته شنوایی (Auditory Brainstem Response: ABR)

16. جداول و نمودارها اسکن نشده باشند و به زبان فارسی تنظیم شوند .

17. عکس­ها با فرمت tiff ، یا jpeg و رزولوشن حداقل dpi 1000 ذخیره و ارسال شوند.

18. پیش از ارسال مقاله دقت شود تمامی 17 مورد فوق رعایت شده باشد.

19. مقاله پس از داوری حداقل 2 نفر از متخصصان مورد تأیید هیأت تحریریه مجله و دو نفر از همکاران تحریریه ویرایش نهایی آن پذیرش خواهد گرفت .

20. هیأت تحریریه مجله در رد یا قبول، اصلاح و ویرایش مقاله آزاد است .

21. مسئولیت کامل منابع و مطالب چاپ شده به عهده نویسندگان مقاله خواهد بود .

22. مقاله­های ارسالی عودت داده نمی­شوند .

23. برای نویسنده مسئول پنج نسخه و برای سایر نویسندگان دو نسخه از مجله حاوی مقاله به آدرس نویسنده مسئول ارسال می­گردد .

نویسندگان مسئول برای پیگیری فرایند چاپ یا کسب هرگونه اطلاعات بیشتر می­توانند با مدیر مسئول با شماره تلفن 77621188، دفتر مجله شنوایی­شناسی تماس حاصل فرمایند.

نویسندگان می­توانند مقاله خود را با رعایت اصول بالا در سایت http://aud.tums.ac.ir از طریق online submission ارسال نمایند. ضروری است تقاضای چاپ مقاله که به تأیید همه نویسندگان رسیده باشد تحت عنوان cover letter ارسال گردد.

نشانی مطلب در وبگاه شنوایی شناسی - دانشگاه علوم پزشکی تهران:
http://aud.tums.ac.ir/find.php?item=1.48.14.fa
برگشت به اصل مطلب